25.04.2024

XXXIV. celostátní pracovní konference laborantů a sester se poprvé konala v Ostravě

Laboranti a sestry Fakultní nemocnice Ostrava byli poprvé v historii organizátory celostátní pracovní konference svého oboru. Místem v pořadí již XXXIV. setkání se totiž tentokrát stala Ostrava, která hostila více než 320 odborníků. Dvoudenní odborný program byl rozdělený do šesti tematických bloků.

Organizace konference v Clarion Congress Hotelu Ostrava se ujaly laborantky a sestry z Oddělení klinické hematologie Ústavu laboratorní medicíny a z Krevního centra fakultní nemocnice. „Nedodrželi jsme sice tradici konference mimo městskou aglomeraci, ale zejména mimoostravští účastníci ocenili v rámci doprovodného programu prohlídku Dolní oblasti Vítkovic,“ vysvětlila členka organizačního týmu Bc. Olga Michnová, vedoucí laborantka Ústavu laboratorní medicíny FNO a LF OU.

Dvoudenní odborný program zahrnoval přednášky z oblasti transfuzní medicíny a hematologie v podání lékařů, sester, laborantů a jiných odborných pracovníků ze zdravotnických zařízení napříč Českou republikou. Zástupci pořadatelské nemocnice zařadili do programu také řadu kazuistik nebo informace z oblasti transplantační medicíny. Jednání pozdravil také ředitel FN Ostrava MUDr. Jiří Havrlant, MHA a přednosta Ústavu laboratorní medicíny prof. MUDr. David Stejskal, Ph.D., MBA, který zdůraznil, že laboranti za posledních 20 let získali mnohem více kompetencí, mnohem více odpovědnosti a jsou i výrazně vzdělanější: „Máme vysoce vzdělané laboranty, většina z nich má specializaci v dané odbornosti. Domnívám se, že je to sůl naší práce a bez laborantů ji nelze provozovat.“

Myslím si, že organizaci konference jsme zvládli na výbornou. Svědčí o tom plný přednáškový sál až do konce programu, a hlavně pochvalná slova účastníků při odjezdu,“ dodala po skončení akce Bc. Naděžda Kalužová z Krevního centra FN Ostrava, která se na organizaci také významně podílela.

Podívejte se i na zajímavé video z akce: https://youtu.be/iXpVYFv5SUg.