Basketbalisté mistrovské Opavy absolvovali zátěžové testy ve FN Ostrava

Klinika rehabilitace a tělovýchovného lékařství FN Ostrava přivítala vzácnou návštěvu. Zátěžové testy tam totiž absolvoval celý tým opavských basketbalistů, kteří jsou úřadujícími mistry naší nejvyšší soutěže.

Jako první podstoupila testy hlavní opora BK Opava - kapitán a rozehrávač Jakub Šiřina. Lékař ho nejprve pečlivě prohlédl, a pak mu přes obličej nasadil kyslíkovou masku, se kterou nasedl na kolo. Zpočátku byla zátěž lehčí, postupně se ale zvyšovala až na maximum. „Prováděli jsme spiroergometrický test. Pomocí masky analyzujeme vdechovaný a vydechovaný vzduch a vypočítáváme parametr VO2max, který je pro sportovce velice důležitý a rádi ho sledují. Je to pro ně známka toho, kolik kyslíku dokáží dodat pracujícím svalům v zátěži,“ komentoval přednosta Kliniky rehabilitace a tělovýchovného lékařství doc. MUDr. Dalibor Pastucha, Ph.D., MBA. „Zátěžové EKG je zase důležité ze zdravotního hlediska a je předepsáno i českou legislativou. Je to povinnost všech registrovaných sportovců, aby absolvovali takové prohlídky. Informuje nás to o tom, zda u pacienta nehrozí nějaké riziko smrti při sportu. Jestli se u něho nevyskytují nějaké poruchy srdečního rytmu anebo jestli na EKG křivce nejsou známky nějakého špatného prokrvení,“ dodal přednosta.

Testy u Jakuba Šiřiny ukázaly, že je na prahu nové sezony ve velmi dobré formě. Podle něj jsou zátěžové testy velice důležité. „Co se týče profesionálních sportovců, měl by to být úplný základ. Jsem rád, že máme tu možnost a náš klub takto spolupracuje s fakultní nemocnicí. Testy nám totiž umožní zjistit, jak na tom naše těla jsou, abychom předešli nějakým špatným věcem,“ uvedla legenda opavského basketbalu, která byla s výsledkem svého testu velmi spokojená.

O prohlídky sportovních kolektivů je ve FN Ostrava velký zájem. „Nabízíme možnost provádět zátěžový test takto na kole anebo na běhátku, které preferují více fotbalisté. U nich je typ zátěže trochu jiný, nicméně výstup z toho je v podstatě pořád stejný. Měří se tam stejné parametry,“ popisuje docent Pastucha a na závěr vyjmenovává, které kluby na klinice testy absolvovaly: „Mívali jsme tady v Ostravě fotbalisty Baníku, univerzitní hokejisty anebo házenkářky. Průřezově to jsou všechny typy sportů, které se v okolí provozují.“

Podívejte se i na zajímavé video ze zátěžového testu: https://youtu.be/eflKyIcnWxA.