24.07.2024

FN Ostrava má mezi lékaři čtyři nové docenty

Akademický titul docent nově doplňuje jména čtyř lékařů FN Ostrava. Docenturu úspěšně zvládla doc. MUDr. Marcela Káňová, Ph.D., doc. MUDr. Martin Havel, Ph.D., doc. MUDr. et. MUDr. Jan Štembírek, Ph.D. a doc. MUDr. Lubomír Tulinský, Ph.D. Všichni jsou zároveň pedagogové na Lékařské fakultě Ostravské univerzity.

Doc. MUDr. Marcela Káňová, Ph.D. ve FNO působí už více než dvacet let, desátým rokem je staniční lékařkou Oddělení resuscitační a intenzivní medicíny 4 na Klinice anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny. Ve své habilitační práci se věnovala syndromu post-intenzivní péče (PICS), se kterým se setkává ve své praxi: „Pokroky vědy a naše možnosti jdou stále dopředu a umožní přežít stavy, které byly dříve smrtelné. Někteří pacienti se dostávají na své limity. Bohužel řada z nich řeší následky fyzické, psychické a kognitivní. Když už pacientům věnujeme tolik energie na JIP, je důležité dotáhnout péči s co nejlepším výsledkem, a tím je pro pacienta kvalita života. S tímto cílem vznikla i naše PICS ambulance.“

doc. MUDr. Marcela Káňová, Ph.D.

Doc. MUDr. Martin Havel, Ph.D. strávil ve FNO celou svou profesní kariéru. Od minulého roku je přednostou Kliniky nukleární medicíny. Ve své habilitační práci se zabýval pokroky v zobrazování jednofotonovou emisní tomografií (SPECT): „Věnoval jsem se speciálně využití hybridních metod, které spojují funkční a morfologické vyšetření. Zejména na jejich specifické použití v určitých indikacích v onkologii a kardiologii, kde v posledních letech došlo k nezanedbatelnému technologickému posunu.“

doc. MUDr. Martin Havel, Ph.D.

Dalším novým docentem je doc. MUDr. et. MUDr. Jan Štembírek, Ph.D. zástupce přednosty Kliniky ústní, čelistní a obličejové chirurgie. Jeho habilitační práce popsala propojení klinického a bazálního výzkumu: „Multioborovým přístupem se snažíme najít možnou příčinu vzniku daného onemocnění nebo zlepšit jeho diagnostiku či terapii.“

doc. MUDr. et. MUDr. Jan Štembírek, Ph.D.

Docentem ve FNO je nově také doc. MUDr. Lubomír Tulinský, Ph.D. z Chirurgické kliniky. Habilitační práci zaměřil na odběr lymfatických uzlin při resekci plic pro plicní karcinom: „Konkrétně jsem porovnával dosažitelnost těchto uzlin při použití inovativního přístupu s jedním operačním vstupem oproti tradičnímu způsobu operování s více vstupy.“

doc. MUDr. Lubomír Tulinský, Ph.D.

Počet lékařů i zdravotníků v nelékařských oborech, kteří působí ve Fakultní nemocnice Ostrava, a mají akademický titul docent, stále roste. Aktuálně jej má právo používat 43 zaměstnanců.