V Ostravě se konají Dny nukleární medicíny

Clarion Congress Hotel Ostrava do pátku 3. listopadu hostí 59. Dny nukleární medicíny. Pravidelná akce slouží k předávání informací v oboru, který se velmi rychle vyvíjí. Setkávají se na ní všechny zdravotnické profese od lékařů, klinických fyziků, radiofarmaceutů po radiologické asistenty. Letošní ročník spolupořádá s Českou společností nukleární medicíny i Klinika nukleární medicíny FN Ostrava a Lékařská fakulta Ostravské univerzity. Kongresu se účastní 250 odborníků z Česka, Slovenska a dalších evropských zemí.

Novinkou je takzvaná Hands On sekce, na které si účastníci kongresu společně s lektory mohou projít několik případů v simulaci reálné praxe. „Poprvé součástí programu je i kvíz, který je průřezový a shrne to nejdůležitější,“ přiblížil MUDr. Martin Havel, Ph.D., MBA, přednosta Kliniky nukleární medicíny FN Ostrava.

Účastníci probírají také nové léčebné metody. „Hodně diskutovaná je léčba nádoru prostaty. Vyměňujeme si informace i z diagnostiky, různých metod, které jsou pro náš obor specifické. Jde třeba o scintigrafii nebo PET/CT,“ pokračuje doktor Havel. Podle něj lze v nukleární medicíně provést velmi podrobná vyšetření. I o tom byla na kongresu řeč. „Můžeme udělat diagnostiku u vyšetření srdce. A to i u vzácnějších srdečních chorob, kde máme velice účinné diagnostické nástroje. Naše výsledky pak kolegové klinici mohou používat v řízené léčbě u konkrétních pacientů, kde to má největší význam,“ dodal doktor Havel na závěr.