Regionální pracovní dny klinické biochemie Karlova Studánka

XLII. Regionální pracovní dny klinické biochemie konané ve dnech 6. - 8. 12. 2023

Ve dnech 6.-8.12. 2023 se uskutečnily XLII. Regionální pracovní dny klinické biochemie pořádané Ústavem laboratorní medicíny Fakultní nemocnice Ostrava ve spolupráci s Lékařskou fakultou Ostravské univerzity.

Po úvodním středečním přivítání účastníků byla akce zahájena plenární přednáškou plk. JUDr. Luboše Valeriána, Ph.D., v.v. na téma Kriminalistika a věci s tím související. Téma bylo velmi poutavé, poukazovalo na vzájemnou spolupráci nejen laboratorních pracovníků, ale i soudních lékařů a kriminalistů.

Čtvrteční dopolední program byl zahájen blokem týkajícím se prevencí aterosklerózy s ohledem na kardiovaskulární onemocnění a obezitu. Zde se rozhořela vášnivá diskuze nad problematikou náhledu různých odborností na snižování hodnot krevního tlaku a cholesterolu, i s ohledem na příjem sodného kationu v populaci. Následoval blok týkající se zánětlivých a infekčních onemocnění, ve kterém byla diskutována problematika invazivních mykotických infekcí, laboratorní diagnostika virových onemocnění, včetně role lipidomiky v diagnostice těchto onemocnění. Čtvrteční odpoledne bylo doplněno posterovou sekcí, která přinesla pro účastníky mnoho dalších zajímavých informací z různých oblastí laboratorní diagnostiky.

Páteční odborný program se zabýval laboratorní diagnostikou poškození ledvin. Po úvodní souhrnné přednášce o laboratorní diagnostice následovaly přednášky o využití různých rovnic pro výpočet glomerulární filtrace u dětí, stanovení symetrického dimethylargininu, TDM u pacientů s renální insuficiencí a bohužel minimálním využívání cystatinu C v diagnostice renálního poškození u pacientů s mnohočetným myelomem.

Konference byla zakončena neuropsychiatrickým panelem, v němž zazněly přednášky na téma demence, stanovení antipsychotik metodou LC-MS/MS, kazuistika kuriózní tyreotoxikózy a přednáška o nových markerech UCH-L1 a GFAP využívaných v rámci traumatického poranění CNS.

Celá konference probíhala v přátelském duchu, přednášky byly velmi pozitivní, diskuze místy vášnivá, ale rozhodně přínosná.

Závěrem bychom rádi poděkovali všem aktivním účastníkům, ať už přednášejícím či autorům posterů, za skvělou práci a všem účastníkům za jejich čas, který s námi strávili.

Budeme se na Vás těšit v roce 2024.

XL. Regionální pracovní dny klinické biochemie konané ve dnech 7. - 9. 12. 2022

Ve dnech 7.-9.12. 2022 se uskutečnily XLI. Regionální pracovní dny klinické biochemie pořádané Ústavem laboratorní medicíny Fakultní nemocnice Ostrava ve spolupráci s Lékařskou fakultou Ostravské univerzity.

Po úvodním středečním přivítání účastníků prof. MUDr. D. Stejskalem, Ph.D., MBA byla akce zahájena plenární přednáškou RNDr. Michala Svobody, CSc. na téma regulace v oblasti in house diagnostických metod (IVDR), která je dnes velmi aktuálním tématem. Čtvrteční dopolední program byl věnován novinkám v laboratorní diagnostice jaterních onemocnění. Byla zde diskutována problematika nealkoholové tukové nemoci jater, dědičné poruchy cyklu močoviny a intrahepatální cholestázy v těhotenství.

Následující blok byl zaměřen na vitamíny a jejich roli na lidské zdraví. Po úvodní přednášce na toto téma zazněl příspěvek s názvem „vitamíny - více škod než užitku“. Poté byla pozornost zaměřena na suplementaci vitamínů u bariatrických pacientů a vliv vitamínu D na progresi roztroušené sklerózy. Čtvrteční odpoledne bylo doplněno posterovou sekcí, která přinesla pro účastníky mnoho dalších zajímavých informací z různých oblastí laboratorní diagnostiky.

Páteční odborný program se zabýval laboratorní diagnostikou stopových prvků a metabolickým syndromem, včetně obezity. Po úvodní souhrnné přednášce o stopových prvcích a jejich významu pro člověka následovaly přednášky o odhadu zátěže kadmia a olova ze sójových potravin u veganů, analýze kovů uvolněných do lidského těla u pacientů se selhávajícími kloubními náhradami, stanovení jodurie pomocí ICP-MS a zkušenostech se stanovením selenu v séru metodami AAS a ICP-MS.

V posledním bloku zabývajícím se metabolickým syndromem a obezitou zazněly přednášky na téma možnosti diagnostiky steatózy pankreatu, sledování pacientů po sleeve gastrektomii, nutriční aspekty léčby obezity a pohledem psychologa na problematiku anorexie, bulimie a obezity, resp. otázkou, jak mozek určuje co a kolik jíme. Akce byla zakončena přednáškou o akceleraci aterosklerózy v důsledku onkologické léčby.

Celá konference probíhala ve velmi uvolněné atmosféře, protkané radostí z osobního setkání po dvou letech, ve kterých epidemiologická situace neumožňovala osobní setkání. Závěrem bychom rádi poděkovali všem aktivním účastníkům, ať už přednášejícím či autorům posterů, za skvělou práci a všem účastníkům za jejich čas, který s námi strávili.

Budeme se na Vás těšit v roce 2023.


Přednosta
prof. MUDr. David Stejskal, Ph.D., MBA
Telefon+420 597 374 646
Emaildavid.stejskal@fno.cz
Vedoucí laborant
Bc. Olga Michnová
Telefon+420 597 372 201
Emailolga.michnova@fno.cz
×
PředchozíDalší
Načítání