22.07.2024

Brazilská medička stážovala na Klinice nukleární medicíny FNO a LF OU

Tři týdny v plném provozu Kliniky nukleární medicíny FN Ostrava a LF OU strávila studentka posledního ročníku medicíny z univerzity v brazilském městě Betim. Márcia Carolina je vůbec první zahraniční medičkou, která mohla v České republice, díky spolupráci Fakultní nemocnice Ostrava s mezinárodní studentskou organizací IFMSA, stážovat v klinickém provozu oboru nukleární medicíny.

Na spolupráci s ostravskou pobočkou mezinárodní studentské organizace IFMSA, která funguje už od roku 1951, se přednosta Kliniky nukleární medicíny dohodl letos v lednu. Bylo to i díky prvotnímu kontaktu české odborné společnosti se zástupci IFMSA na jednom z veletrhů práce. „Upřímně, my jsme moc nevěděli o IFMSA, oni o možnostech oboru nukleární medicína. Velice rychle ale došlo k domluvě,“ přibližuje začátek spolupráce s pobočkou působící na Lékařské fakultě OU doc. MUDr. Martin Havel, Ph.D., MBA. Márcia Carolina Leal Souza si původně vybrala stáž v Praze. Když ale dostala nabídku do Ostravy, neváhala. „V Brazílii jsem o nukleární medicíně nic nevěděla, protože na mé univerzitě žádný předmět související s touto oblastí nemáme. Takže to je můj první kontakt s nukleární medicínou,“ svěřila se usměvavá medička, která si třítýdenní pobyt na klinice velmi chválila. „Je to velmi dobré místo pro práci lékaře, mohla jsem vidět, a i si sama vyzkoušet, jak vyšetření a léčba v tomto oboru fungují. Líbí se mi, že pacienti tady mají přístup ke všem těmto vyšetřením.“

Spokojenost s budoucí kolegyní vyjádřil také přednosta Havel. „Jsme jedna z klinik nukleární medicíny v České republice, která nabízí to nejširší spektrum toho, co lze v našem oboru v rámci vyšetření a terapie provádět. To všechno jsme Márcii Caroline ukázali.  A my jsme zase dostali informaci o tom, jak funguje zdravotní a vzdělávací systém v Brazílii. Takovéto kontakty jsou určitě oboustranně prospěšné.“

Na Lékařské fakultě OU je koordinátorkou IFMSA Vivien Nabokova. „Letos absolvuje v průběhu prázdnin třítýdenní stáž ve Fakultní nemocnici Ostrava celkem 8 zahraničních studentů medicíny. Převážně v chirurgických oborech. Aby se do programu vůbec dostali, museli zvládnout test v angličtině. A pokud chtějí získat certifikát o absolvování zahraniční stáže, musí absolvovat nejen praxi, ale i vzdělávací program.

Márcia Carolina na konci stáže s úsměvem dodala, že pokud by se naučila česky, práci na ostravské klinice nukleární medicíny by neodmítla.

Reportáž z pobytu najdete na tomto odkazu: https://youtu.be/1pCb7xukezk

Autorem fotografií je Roman Ambróz, lokální koordinátor IFMSA, LF OU