15.07.2024

Lékaři Oční kliniky FN Ostrava řeší výrazný nárůst úrazů

V pracovních dnech vyhledá pohotovost Oční kliniky FN Ostrava a LF OU okolo 10 lidí. O víkendech je jejich počet až čtyřnásobný. A většina pacientů přichází kvůli úrazu. Jak upozorňuje přednosta kliniky MUDr. Jan Němčanský, Ph.D., MBA, mnohým z nich by se dalo zabránit, kdyby lidé používali při sportu nebo domácích údržbářských pracích ochranné brýle.

Minimálně jednou týdně ošetřují lékaři kliniky těžký úraz oka, který způsobil náraz míčku. Nejčastěji florbalového nebo badmintonového. „Další velkou skupinu našich zejména víkendových pacientů tvoří lidé, kteří se zranili při práci na zahradě, s křovinořezem nebo při sekání dřeva. A nezřídka řešíme i úrazy, které si lidé způsobí při pracích s kladivem. Takzvaně kov na kov,“ upozorňuje přednosta Němčanský.

Samostatnou kapitolou je pak podle něj nošení slunečních brýlí. V té souvislosti zdůrazňuje, kdy by měl člověk brýle použít jednoznačně: „Pokud se chystáte k moři nebo do vysokých hor, chraňte si oči tmavými brýlemi. Při intenzivním slunečním záření totiž ve vyšších nadmořských výškách hrozí vysokohorská slepota. A doporučení platí i pro děti, kterým by rodiče měli jít příkladem.

A k letním problémům s očima patří také odchlípnutí sítnice. Projevuje se záblesky v oku a zakaleným viděním. V tomto případě je nutné vyhledat lékaře. „Protože pokud se problém nezachytí včas, je nutná operace. Ročně jich provedeme okolo 150. A nejvíce právě v letních dnech, kdy jsou častější výkyvy tlaku, které mají s tímto problémem zřejmě souvislost,“ dodává přednosta Němčanský.