03.07.2024

Od bolesti ruky pomohla muži neuromodulace v oblasti krční páteře

Lékaři z Centra pro léčbu bolesti spolu s neurochirurgy FN Ostrava provedli první neuromodulaci v oblasti krční páteře. Dvaapadesátiletý muž trpěl nesnesitelnými bolestmi ruky a ramene. Všechny dosavadní formy léčby pomocí léků a dalších technik tlumících bolest měly jen krátkodobý účinek. Neuromodulace proběhla úspěšně, ataky bolesti nyní pacientovi tlumí jemné elektrické pulsy.

Se silnými bolestmi se amatérský fotograf letadel a modelář Pavel Bartoníčka potýká už 8 let. „V té ruce nemám vůbec sílu, takže ani tu svoji soupravu k focení letadel, což je můj velký koníček, už prostě neudržím,“ popsal své problémy jinak vitální muž před implantací. Vedoucí lékařka Centra pro léčbu bolesti Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny FN Ostrava a LF OU MUDr. Alena Mátlová, MBA, popsala jeho diagnózu přesněji. „Pacient má komplexní regionální bolestivý syndrom. A protože účinek dosavadních technik, které tlumí bolest, byl krátkodobý, rozhodli jsme se pro metodu neuromodulace, se kterou máme zkušenosti v oblasti dolní části páteře. V oblasti krční páteře jsme se doposud nepohybovali.“  Metoda je postavená na implantování elektrod do epidurálního prostoru páteřního kanálu, které jsou propojené s neurostimulátorem. „Ten je voperován pod kůži a stimuluje ty části těla, které bolí. A pacient místo bolesti cítí jen lehké elektrické brnění. Intenzitu brnění si může ovládat sám pomocí aplikace v mobilním telefonu,“ doplnil biomedicínský inženýr Roman Stodůlka z firmy Cardion, která zastupuje amerického výrobce tohoto systému.

Operace proběhla za plného vědomí pacienta. Primář Neurochirugické kliniky FNO a LF OU doc. MUDr. Tomáš Hrbáč, Ph.D. potvrdil, že to rozhodně nebyl jednoduchý výkon. „Musíte si uvědomit, že stimulujete krk. Můžete zastavit dech, můžete poranit míchu, ten člověk může ochrnout.

Nic z toho se ale nestalo. Dva týdny po implantaci bylo zřejmé, že organismus neuromodulační sadu přijal. „Mě opravdu překvapilo, že bolest je podstatně nižší. Mám to neustále nastaveno na podprahovou stimulaci a jednou až dvakrát denně si nastavím brnění intenzivnější. Obzvláště v období bouřek jsem míval bolesti opravdu nesnesitelné, a teď to bylo diametrálně odlišné,“ popsal svůj aktuální zdravotní stav Pavel Bartoníčka. Zatímco neuromodulaci v oblasti krční páteře provedl tým doktorky Mátlové a docenta Hrbáče poprvé, v oblasti dolních zad už mají s touto metodou zkušenosti od roku 2010.

Podívejte se i na zajímavou videoreportáž k případu: https://youtu.be/asA55Gl6v3U.


×
PředchozíDalší
Načítání