27.06.2024

Lékaři FN Ostrava obdrželi literární Cenu Josefa Hlávky za monografii Sítnice

Cena Josefa Hlávky za vědeckou literaturu v oblasti lékařství za rok 2023 míří do rukou lékařů FN Ostrava. Společně s dalšími autory z jiných nemocnic ji získali za monografii Sítnice, která podává velmi ucelený pohled na sítnicová onemocnění.

Na zámku Josefa Hlávky v Lužanech na Plzeňsku převzal ocenění přednosta Oční kliniky FN Ostrava a LF OU MUDr. Jan Němčanský, Ph.D., MBA společně s dvěma dalšími hlavními autory z FN Hradec Králové a Lékařské fakulty v Hradci Králové - doc. MUDr. Alexandrem Stěpanovem, Ph.D., MBA a doc. MUDr. Janem Studničkou, Ph.D.

Na monografii se podílelo celkem 26 autorů. Například z Všeobecné fakultní nemocnice, Ústřední vojenské nemocnice a 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy, Fakultní Thomayerovy nemocnice, Uniklinik Leipzig a dalších nemocničních zařízení v Česku i zahraničí. „Autoři z FN Ostrava a Lékařské fakulty Ostravské univerzity samostatně napsali čtyři a půl kapitoly z celkových patnácti kapitol. Všem jim patří obrovské poděkování,“ uvedl doktor Němčanský.

Za FN Ostrava kromě něj do knihy svými texty přispěla i MUDr. Dagmar Grečmalová z Ústavu klinické a molekulární patologie a lékařské genetiky a lékaři Oční kliniky MUDr. Adam Kopecký, Ph.D., MUDr. Michal Koubek, MUDr. Kristýna Maršolková a MUDr. Juraj Timkovič, Ph.D.

Cenu Josefa Hlávky za vědeckou literaturu v oblasti lékařství naposledy získali z moravskoslezského regionu prof. MUDr. David Školoudík, Ph.D., proděkan pro vědu a výzkum Lékařské fakulty Ostravské univerzity, a prof. MUDr. Michal Bar, Ph.D., přednosta Neurologické kliniky FN Ostrava. A to za monografii Neurosonologie, kterou vytvořili společně s dalšími autory. Vyšla v roce 2003.