Konference POROD 2024 se zaměřila na lepší porod

Letošní 3. ročník Konference POROD 2024 přilákal do Ostravy téměř čtyři stovky účastníků. Byli mezi nimi lékaři porodníci a neonatologové, nemocniční i komunitní porodní asistentky, fyzioterapeuti, psychologové, i zástupkyně organizací, které se věnují těhotným a ženám po porodu. Třídenní setkání v Clarion Congress Hotelu Ostrava mělo tentokrát podtitul „Lepší porod“.

Zaměření konference přiblížil předseda organizačního výboru a iniciátor tohoto odborného setkání doc. MUDr. Ondřej Šimetka, Ph.D., MBA, přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky FN Ostrava a LF OU. „To, co činí porod „lepším“ je subjektivní a velmi individuální. Důležité ale je, aby každá žena mohla mít možnost spolurozhodovat o svém porodu na základě diskuse s porodní asistentkou a lékařem, a měla podporu, kterou potřebuje k tomu, aby se cítila co nejvíce spokojená s tímto důležitým životním momentem“.

S obrovským zájmem se setkaly praktické workshopy. Na jednom z nich lékařka a porodní asistentky FN Ostrava předaly ostatním své více než půlroční zkušenosti s porodním gaučem, který zásadním způsobem mění možnosti žen s volbou polohy u porodu. Fakultní nemocnice Ostrava je v tomto směru průkopníkem a na konferenci představila také českou modifikaci tohoto netradičního „kusu nábytku“.

Vrchní sestra Gynekologicko-porodnické kliniky FNO a LF OU Mgr. Jana Dlugoš Němečková pak ve svém úvodním slově mimo jiné zdůraznila: „Dávno jsme se přenesli z doby, kdy chceme porod jen přežít. Chceme ho i prožít. A chceme ho prožít pozitivně, protože víme, že pozitivní porodnická zkušenost ovlivňuje život ženy, dítěte a celé rodiny i do budoucna.“

Mezi čtyřicítkou přednášejících byl i antropolog doc. PhDr. Martin Soukup, Ph.D.,  který hovořil o porodu jako o kulturním fenoménu, advokátka Mgr. Adéla Hořejší, zabývající se právy ženy a nenarozeného dítěte u porodu, náměstek ministra zdravotnictví Bc. Josef Pavlovic, předseda České perinatologické společnosti prof. MUDr. Marian Kacerovský, Ph.D., ředitel ÚZIS prof. RNDr. Ladislav Dušek, Ph.D., fyzioterapeutka ze Spojených států amerických nebo porodní asistentka s dlouholetými zkušenosti s porodnictvím ve Finsku. „Konference přilákala lidi, kteří mají ochotu se domluvit, posouvat se dál, a hlavně, měnit některé zažité postupy v českém porodnictví,“ zhodnotil na závěr docent Šimetka.

Podívejte se i na zajímavé video z akce: