18.06.2024

Pacient s ECMO přístrojem mohl na chvíli ven

Tým zdravotníků 3. oddělení resuscitace a intenzivní medicíny Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny FNO a LF OU se rozhodl zlepšit a podpořit psychiku pacienta, který je už téměř čtvrt roku plně závislý na přístrojové podpoře. Společně s kolegy z Kardiochirurgického centra, kteří chod ECMO přístroje zajišťují, jej z nemocničního boxu na lůžku bezpečně vyvezli na dvůr nemocnice.

Padesátiletému Petru Paraskovi selhaly následkem těžkých zánětů plíce. „Nestačí mu umělá plicní ventilace, umělé dýchání, ale potřebuje i tak zvané ECMO, kterému se někdy lidově říká mimotělní krevní oběh,“ přiblížil pacientův zdravotní stav lékař oddělení MUDr. Jan Neiser a dodal: „Technika, na kterou je napojený, nám po pečlivé přípravě umožnila dostat ho alespoň na chvíli mimo oddělení. Pro jeho psychiku je to určitě hodně důležité.“

Protože je pan Paraska plně při vědomí, denně se mu věnují také fyzioterapeuti. „Snažíme se s ním pracovat tak, abychom udrželi jeho svalovou sílu. Takže cvičíme na lůžku, co to jde, včetně dechové rehabilitace. Pod dohledem lékaře jsme jej schopni i posadit,“ říká Martina Stodůlková, DiS. z Kliniky rehabilitace a tělovýchovného lékařství FNO a LF OU, která je s mužem v dennodenním kontaktu. I proto byla u toho, když se po mnoha týdnech mohl podívat na modrou oblohu. „V jeho obličeji jsem viděla obrovskou radost, obrovský pocit štěstí. Vlastně poprvé za tu dobu, co tady leží, se opravdu upřímně usmívá. “

Pokud to zdravotní stav pacienta umožní, personál oddělení je připravený transport na vzduch brzy zopakovat.

Podívejte se i na zajímavé video z akce: https://youtu.be/nBmXQf5Viu8.