Výtvarné odpoledne v LDN Klokočov přilákalo třetinu pacientů

Léčebna pro dlouhodobě nemocné v Klokočově, která je nedílnou součástí Fakultní nemocnice Ostrava, se na jedno odpoledne proměnila ve výtvarný ateliér. Oddělení marketingu připravilo pro klienty řadu nenáročných tvořivě výtvarných aktivit a také drobné občerstvení. Zájem předčil očekávání.

Malování na plátno, výroba korálkových náramků, potisk bavlněných tašek a batohů, výroba balíčků s vonnou solí do koupele, malování na květináče i sázení kytek. To byly činnosti, které klienty léčebny doslova nadchly a většinu zvládli udělat sami bez dopomoci. S nápadem uspořádat výtvarné odpoledne pro ty, kteří jsou v mnoha případech ve vážném zdravotním stavu a odkázáni na pomoc druhých, přišla před třemi lety vedoucí Oddělení marketingu FN Ostrava Ing. Hana Maiwaelderová. „Máme radost, že pacientů je každý rok více. Začínali jsme s pětadvaceti „odvážlivci“ a letos už jsme se dostali přes číslo padesát. Z reakcí víme, že jsou rádi, že se o ně někdo stará, pečuje o ně.“

S nadšením zhodnotila po skončení akce tuto aktivitu i vrchní sestra léčebny Bc. Jana Klementová. „Mělo to pozitivní ohlasy i u zaměstnanců, kteří něco takového zatím nepoznali. Tam byl z jejich strany cítit náboj. To byl úplně jiný den! Vyšlo i počasí, takže pacienti uvítali, že mohou pobýt venku.“

Organizátorky, které v aktivitách se seniory podpořil i ošetřovatelský personál, připravily program i pro nemocné, kteří mají s transportem ven problém a bez cizí pomoci řadu věcí nezvládnou. „Jeden z mužů přišel s velmi negativní náladou, ale když jsme společně vytvořili velice povedený potisk na bavlněný batoh, tak se jeho výraz v obličeji úplně proměnil. A když jej sestřičky odvážely na pokoj, usmíval se,“ přiblížila atmosféru na jednom z tvůrčích pracovišť Ing. Jana Binarová z Oddělení marketingu.

Léčebna pro dlouhodobě nemocné v Klokočově má 140 lůžek zdravotních a dalších 20 lůžek je sociálních. Pacientům po úrazech, mozkových mrtvicích i s demencí poskytuje komplexní zdravotnickou i sociální službu. V týmu jsou i sestry, které mají specializaci na léčbu nehojících se ran. Rádi přivítají ochotné dobrovolníky, kteří by s nemocnými trávili část dne.

Podívejte se i na zajímavé video z akce: https://youtu.be/F3e_WjQCRRo.