13.08.2024

Nové obrazy na Oddělení psychiatrickém FN Ostrava podporují pacienty v jejich léčbě

Chodby Oddělení psychiatrického FN Ostrava nově zdobí dvě lodě a lípa. Jedná se o malby studentů druhého ročníku oborů průmyslový design a design interiéru Střední umělecké školy AVE ART Ostrava. Tabulové obrazy mají podpořit pacienty, kteří k nim mohou připojit své vzkazy.

Malby mají zpříjemnit atmosféru nového Pavilonu X a umožnit předávání vzájemné podpory mezi pacienty. Oddělení psychiatrické se školou dlouhodobě spolupracuje. Studenti v minulosti například dražili svá díla a výtěžek darovali dětské části oddělení. Tentokrát připravili osm grafických návrhů, z nichž si zástupci oddělení vybrali tři, pro každou lůžkovou stanici jeden. „Propuštění pacienti mohou díky těmto obrazům předávat vzkazy těm právě hospitalizovanými. Pacient, který odchází, může svým vzkazem motivovat člověka, který léčbu teprve zahajuje. Většinou se jedná o nějaké povzbuzení, zhodnocení léčby nebo stavu, zprávu o tom, co dělat a podobně. Je to důležité hlavně v začátcích léčby, kdy se pacienti necítí dobře a mají obavu, zda se jejich stav zlepší. Tato zkušenost jim může velmi pomoci. Většina pacientů totiž od nás odchází ve zlepšeném stavu,“ vysvětluje primář Oddělení psychiatrického MUDr. Petr Šilhán, Ph.D.

Podle primáře jsou nové obrazy součástí zdokonalování služeb na pracovišti: „V posledním roce na odděleních usilujeme o zavádění změn podle tzv. modelu Safewards, s nímž jsme se seznámili při zapojení do projektu Vzděláváním ke zlepšení situace na poli lidských práv. Cílem je posilování podpůrného a bezpečného prostředí na oddělení a předcházení a zvládání konfliktů. Vzděláváním v této oblasti prošla řada zaměstnanců našeho pracoviště a několik z nich absolvovalo také zahraniční stáž.“