17.05.2024

Pacienti RS centra zdolali spolu s lékaři Neurologické kliniky FN Ostrava vrchol Prašivé

Lékaři Neurologické kliniky FNO a LF OU doprovodili své pacienty s diagnózou roztroušená skleróza při výstupu na beskydský vrch Prašivou. Tradiční neformální setkání, které připravila pacientská organizace ROSKA Ostrava, osobně podpořila také náměstkyně ředitele FN Ostrava pro ekonomiku a finance.

Neformální setkání s lékaři, kteří zajišťují lidem s touto stále nevyléčitelnou nemocí kvalitní život, je mezi „roskaři“ velmi oblíbené. Letos se jich zúčastnilo více než padesát. Vedle kvalitní medikace je podle MUDr. Olgy Zapletalové důležitá psychická pohoda pacientů. „Když jsou negativní, nechtějí spolupracovat, zlobí se na sebe i na lékaře, tak to potom jde léčba špatně. Musí mít důvěru v lékaře, ale musí se snažit i sami odbřemenit od negativních pocitů,“ připomněla zkušená neuroložka.

Její slova potvrdila i její dlouholetá pacientka Ivana Honíšková, které byla nemoc diagnostikována před 19 lety. „Už jsem se s tím naučila žít a roztroušenou sklerózu neberu jako potíž, jako nemoc. Beru ji jako součást života, jako kamarádku. Jak já říkám: Já ji nezlobím, a ona nezlobí mě,“ dodala pozitivně naladěná žena.

Atmosféra setkání tady na Prašivé je pro mě neopakovatelná. Jako ekonomka si samozřejmě uvědomuji, jak nákladná léčba této diagnózy je. Ale když tady vidím, jaký přináší efekt, vím, že to jsou dobře vynaložené finance,“ podotkla ekonomická náměstkyně ředitele FNO Ing. Petra Lampartová, MHA.

Vedoucí lékař RS centra MUDr. Pavel Hradílek, Ph.D. potvrdil, že každý pacient má léčbu hned od stanovení diagnózy plně hrazenou ze zdravotního pojištění. „V péči máme okolo 2 300 pacientů. Převažují ženy, v poměru dvě ku jedné. Máme řadu maminek, které i s touto diagnózou porodily děti. A už existují také léky, které se mohou užívat i během těhotenství a kojení. Což je velmi významný posun.

Pacientská organizace ROSKA Ostrava je se zdravotníky RS centra v úzkém kontaktu. Kromě neformálních setkání společně připravují například odborné konference. Ta nejbližší bude 29. května v Sanatoriích Klimkovice a je otevřená i pro veřejnost.

Podívejte se i na zajímavé video z výstupu na Prašivou: https://youtu.be/LvQzYGf60QE.