15.08.2024

FN Ostrava poděkovala své lékařce za 45 let práce v nemocnici

Dětská chiruržka MUDr. Eva Bednaříková působila ve FN Ostrava od roku 1979. Po 45 letech teď odchází do důchodu. Za téměř půlstoletí trvající práci jí poděkovali zástupci vedení nemocnice i chirurgické kliniky.

„Děkujeme za obrovský kus práce, který jste odvedla nejen pro nemocnici, ale hlavně a v prvé řadě pro pacienty. Vaše pracovní mise byla velice úspěšná. Do dalšího života Vám přejeme hodně štěstí, zdraví a pohody,“ poděkovala doktorce Bednaříkové za dlouholetou vynikající práci náměstkyně ředitele FNO pro léčebnou péči doc. MUDr. Zuzana Čermáková, Ph.D., MHA, spolu s přednostou Chirurgické kliniky FNO a LF OU doc. MUDr. Lubomírem Martínkem, Ph.D. a vrchní sestrou Mgr. Hanou Horelovou, MBA.

Dětská chirurgie prošla během profesní kariéry doktorky Bednaříkové dynamickým vývojem. Základ ale podle ní i dnes zůstává pořád stejný: „Týmová práce, pečlivé vyšetření pacienta, normální lidský přístup, tak aby pacient a také rodič rozuměl a cítil, že nám na něm záleží a jeho problémem v tu chvíli žijeme.“

Velký rozdíl ve srovnání s dobou, kdy byla na startu své kariéry, je značný i v přístrojové technice: „V mých začátcích nebyl ultrazvuk, CT ani magnetická rezonance. Lékař díky tomu má dnes úplně jiné možnosti. Uvedu příklad, kdy dítě bolí tříslo a rodič tlačí na operaci, protože se dočetl o kýle. Dnes můžu pacienta s nejasnými bolestmi poslat na „magnet“, který odhalí, že nemá nemocné tříslo, ale nádor v hrudníku.“

Doktorka Bednaříková v poslední době působila ve FN Ostrava na částečný úvazek. Nově si bude naplno užívat důchodu. „Určitě si na práci vzpomenu se slzou v oku. Člověku kontakt s kolegy a práce samotná chybí. Právě proto je třeba rychle zahájit novou etapu života,“ dodává lékařka, která během své praxe nejčastěji u dětí prováděla běžné rutinní výkony jako jsou operace tříselné kýly, odstranění zaníceného slepého střeva, ale i výkony korigující vrozené vady u novorozenců a starších dětí.

Sama nemá strach, že by se v důchodu nudila. Koníčků má celou řadu. „Od dětství se věnuji fotografování a turistice, v posledních letech se k tomu přidává i práce kolem domu. Fyzické práci se nebráním a od mládí mě baví,“ doplňuje na závěr činorodá lékařka.

Podívejte se i na zajímavé video s MUDr. Bednaříkovou: https://youtu.be/oW00rj8YzXU.