20.09.2024

Lékaři FN Ostrava pacientovi nahradili endoprotézou oba kyčelní klouby najednou

Poprvé v historii Fakultní nemocnice Ostrava provedl tým Kliniky úrazové chirurgie a ortopedie výměnu obou kyčelních kloubů najednou. Přednosta doc. MUDr. Pavel Douša, CSc. se k takovému kroku rozhodl v případě operace 61letého muže. Pacient byl v dobré fyzické kondici, ale kvůli těžké artróze trpěl nesnesitelnými bolestmi v obou kyčlích a chodil jen s francouzskými holemi.

Obě hlavice stehenní kosti byly kvůli nekróze zborcené. Jde o stav, při němž dojde k poruše cévního zásobení hlavice, kost odumře a vlivem tlaku se zbortí. Výrazně to urychlí artrotické změny v kloubu s následnou silnou bolestí obou kyčlí,“ přibližuje stav Rudolfa Literáka docent Douša. A doplňuje, proč by nebyla výhodná postupná výměna: „Problematická by byla pooperační rehabilitace. Pacient by trpěl výraznými bolestmi neoperované kyčle, které by mu v ní bránily. Rozhodli jsme se proto, že vyměníme oba klouby najednou, v jedné anestezii. Operace proběhla naprosto bez problémů. Zásluhu na tom má nejen operační tým, ale také pan Literák, který je ve velmi dobré kondici.“

Což teď konečně usměvavý muž potvrzuje. „Problém s klouby jsem měl od dětství. A i když mi lékaři zakázali jakýkoliv pohyb, neposlechl jsem je. Pár dnů po operaci necítím žádné bolesti, cítím se fantasticky, a hlavně se v noci vyspím, což byl předtím kvůli té bolesti velký problém,“ říká Rudolf Literák během rekonvalescence na Klinice rehabilitace a tělovýchovného lékařství FN Ostrava a LF OU.

Docent Douša už má připravené další adepty na tento operační postup. Zdůrazňuje ale, že rozhodně není vhodný pro každého. „Tento postup bude standardní pro pacienty, kteří mají nekrózu obou hlavic nebo těžkou artrózu kyčle, ale jinak jsou v dobré fyzické kondici.“

Rudolfa Literáka teď čeká standardní lázeňská rehabilitační léčba. Věří, že po ní bude žít plnohodnotný život bez bolesti. „Jsem opravdu vděčný docentu Doušovi za to, že zvolil takový postup. A moc děkuji personálu „ára“ i obou klinik, na kterých jsem ležel, za perfektní přístup.“