29.07.2024

Lékaři Kliniky dětského lékařství na táborech s diabetiky

Více než čtyři desítky dětí s diabetem prožily týden prázdnin na táboře, v zázemí beskydského Horského hotelu Kozubová. O jejich stabilizovaný zdravotní stav nepřetržitě pečovali lékaři Kliniky dětského lékařství FNO a LF OU v čele s jejím přednostou doc. MUDr. Janem Pavlíčkem, Ph.D., MHA.

Děti s diabetem, kterým jejich diagnóza ztěžuje pobyt na standardním táboře, prožily třetí červencový týden se svými vrstevníky, ale také pod stálým lékařským dohledem. Nejmladší účastnice tábora, který organizuje opavský Klub mladých diabetiků, měla osm a nejstarším bylo sedmnáct let. Převážná většina oddílových vedoucích má s diabetem osobní zkušenost a na tábor jezdili už v dětském věku. „Pro děti byl připravený pestrý táborový program, hráli celotáborovou hru. A mezi aktivity se vešla i pravidelná kontrola diagnózy, se kterou žijí. Dveře ošetřovny byly pro naše táborníky, závislé na inzulinových pumpách nebo perech, otevřené nonstop,“ popisuje průběh netradičního tábora přednosta Pavlíček. Spolu s ním o děti pečovaly lékařky kliniky MUDr. Kateřina Woznicová a MUDr. Mária Najdeková.

Počasí bylo mimořádně horké, vzhledem k výše položené horské chatě ale tábornické aktivity proběhly v plném rozsahu. „I u těchto dětí je ale nutné dávat pozor na úpal nebo úžeh, a zvýšeně dbát na režim a dostatek tekutin,“ dodává docent Pavlíček.

Na tento tábor přijely děti z celé České republiky. Další připravuje na srpen na Prostřední Bečvě ostravské Centrum pro dítě s diabetem. Opět jim budou hladinu cukru v krvi nepřetržitě kontrolovat lékaři Fakultní nemocnice Ostrava.

Diabetologická ambulance FN Ostrava se stará o děti z celého Moravskoslezského kraje, v pravidelné péči má pak téměř 200 dětí. Oba tábory ale nabízí pobyt dětem z celé ČR a poptávka přesahuje kapacitu obou akcí. Vyjma lékařů se na jejich organizaci podílejí další zdravotníci, členové obou sdružení a řada dobrovolníků. Tábory pro děti s diabetem mají v našem regionu dlouholetou tradici. Obě akce mají vždy atraktivní program a budou nepochybně pokračovat i v příštích letech.