20.08.2024

Lékařská fakulta Ostravské univerzity se i letos otevře studentům Univerzity třetího věku

Tisková zpráva Ostravské univerzity

Až do 31. srpna přijímá Univerzita třetího věku ostravské lékařské fakulty přihlášky do kurzu Etudy první pomoci. Do kurzu, jehož součástí jsou nejen přednášky, ale i praktické nácviky první pomoci, se může přihlásit prakticky kdokoliv. Podmínkou je pouze věková hranice, která je v případě Univerzity třetího věku 55 let. Fakulta se letos otevře celkem 44 zájemcům, studium je dvou semestrové a zahrnuje celkem 12 setkání.

Studium Univerzity třetího věku, konktrétně kurzu Etudy první pomoci, je kombinací přednášek a praktických nácviků. Senioři jsou rozděleni do menších skupin a v rámci workshopů mají možnost si prakticky poskytování první pomoci vyzkoušet,“ vysvětluje garantka kurzu Etudy první pomoci PhDr. Mgr. Pavlína Jaššová z Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny FN Ostrava LF OU.

Studenti navštíví i řadu zajímavých míst, mezi která bezesporu patří například Zdravotnická záchranná služba Moravskoslezského kraje nebo Krevní centrum Fakultní nemocnice Ostrava. Na výuce se podílejí přímo akademici z ostravské lékařské fakulty, kteří si seniory pochvalují a často se shodují, že jsou těmi nejlepšími studenty. „Jde na nich vidět, že o téma mají opravdu zájem. Poslouchají, zapisují si poznámky, mají spoustu dotazů, nevyrušují, nekoukají do telefonu a na konci přednášky ještě zatleskají,“ popisuje Pavlína Jaššová.

Ač ostravská lékařská fakulta pořádá kurz už po sedmé, poslední dva roky je kurz v něčem přece jen jiný. A to díky otevření nového simulačního centra neboli cvičné nemocnice. Senioři si totiž právě zde mohou v závěru výuky otestovat své znalosti a dovednosti, které nabyli během ročního kurzu. „V předchozích ročnících si tak senioři museli poradit například se zaklíněným chodcem pod autem, navíc s otevřenou zlomeninou dolní končetiny nebo poskytnout první pomoc po ošklivém zranění strunovou sekačkou. Závěrečný kurz je o to zajímavější, že se do jeho přípravy aktivně zapojují také studenti zdravotnického záchranářství,“ dodává garantka kurzu Pavlína Jaššová.

Vzdělávací program Etudy první pomoci si klade za cíl naučně zábavnou formou podat účastníkům základní informace o poskytování první pomoci. Náplní studijního programu je seznámení se základy anatomie a fyziologie, na něž navazuje poskytování první pomoci u jednotlivých naléhavých stavů a situací. Program je určen pro všechny zájemce starší 55 let. Pro to, aby byli zařazeni do studia, nepotřebují žádné zdravotnické vzdělání. Zájemci si mohou podat přihlášku zde: https://www.osu.cz/celozivotni-vzdelavani/?kurzid=2575