26.08.2024

FN Ostrava posílí téměř 70 absolventů středních a vysokých škol

Na kliniky a oddělení Fakultní nemocnice Ostrava nastoupilo téměř 70 čerstvých absolventů lékařských fakult a středních i vyšších odborných zdravotnických škol. Největší počet nově přijatých lékařů přichází z domovské Lékařské fakulty Ostravské univerzity.

Celkem 40 nově promovaných lékařů posílí od srpna a září lékařské týmy nemocnice. Jejich almou mater je nejčastěji Lékařská fakulta Ostravské univerzity nebo Univerzita Palackého v Olomouci. A 4 absolventi přišli z Univerzity P. J. Šafárika v Košicích. Tu absolvovala také nová lékařka Neurochirurgické kliniky MUDr. Terézia Hrobáková. „Neurochirurgie je krásný obor, na kterém mě fascinuje zejména možnost razantního zásahu do života pacienta a rychlý efekt operační léčby. Na rozdíl od jiných chirurgických oborů využívá práci s mikroskopem, kde se více než hrubá síla cení preciznost a jemná motorika,“ popsala svůj vztah k oboru lékařka, která bude zároveň přednášet na lékařské fakultě.

Stejně jako její nový kolega, čerstvý absolvent UP v Olomouci, MUDr. Jan Krahulík. I on úspěšně prošel výběrovým řízením absolventského programu, který je společným projektem FN Ostrava a LF OU, a od zimního semestru se zapojí i do výuky mediků. „Do absolventského programu jsem se přihlásil, protože jsem viděl možnost, jak upevnit a propojit teoretické znalosti z anatomie s prací na klinice. Myslím si, že je to skvělá příležitost, jak zapracovat na svých teoretických, ale i praktických znalostech, které mohu využít například ve svém budoucím postgraduálním vzdělávání,“ přiblížil svůj zájem o práci na fakultě mladý lékař, kterému neurochirurgie učarovala už během studia. „Tady v nemocnici jsem si mohl vyzkoušet mikrochirurgické techniky, ale i fyzicky náročné operace hlavy a páteře. Tato komplexnost oboru mě přesvědčila, že je to pro mě to pravé.“

Do absolventského programu bylo letos přijato celkem 5 lékařů. Kromě tří neurochirurgů je to ještě lékařka z Chirurgické kliniky a absolvent, který nastoupil na Kliniku dětského lékařství. „Tímto projektem chceme ještě více prohloubit propojení naší nemocnice s lékařskou fakultou. Vybraným absolventům jsou vytvořeny podmínky jak pro růst profesní, tak i v oblasti vědy a výuky,“ přiblížil projekt, který v nemocnici funguje od roku 2022, ředitel FN Ostrava MUDr. Jiří Havrlant, MHA.

Noví absolventi jsou také mezi nelékařským personálem. Celkem 6 letos promovaných radiologických asistentů a dalších 22 převážně všeobecných nebo praktických sester, které posílí kliniky a oddělení napříč nemocnicí.