31.07.2024

Oddělení dětské neurologie FN Ostrava má 50 let

Přesně před 50 lety vzniklo Oddělení dětské neurologie (ODN) Kliniky dětského lékařství FN Ostrava. Během té doby prošlo dynamickým vývojem a dnes se jedná o špičkové pracoviště, které řeší široké spektrum neurologických onemocnění u dětí od narození až po dosažení dospělosti. Léčí epilepsii, neurovývojové poruchy, nádory mozku, míchy, nervosvalové a demyelinizační nemoci, bolesti hlavy, cévní mozkové příhody, úrazy, neuroinfekce a jiné.

Začátky ODN se datují k srpnu 1974, kdy při neurologickém oddělení Krajské nemocnice s poliklinikou v Ostravě-Zábřehu vznikla dětská neurologická stanice. U zrodu byla tehdejší primářka MUDr. Marie Kunčíková, která je dodnes součástí pracovního týmu: „Začínali jsme z ničeho. Postupně jsme museli budovat personál, což byl tehdy velký problém, protože o tento obor nebyl velký zájem. Rovněž jsme postupně zajišťovali přístrojové vybavení.“ Na konci roku 1994 se ODN přestěhovalo ze Zábřehu do Lůžkového bloku v Ostravě - Porubě. V roce 2002 následovalo další stěhování do dětského pavilonu v areálu FNO, kde sídlí dodnes.

Současné ODN má ambulantní, diagnostický a lůžkový trakt. Ročně hospitalizuje přibližně 1 200 dětí, ve specializovaných ambulancích včetně konsiliární činnosti za rok ošetří až 6 000 pacientů. ODN v lůžkové části disponuje 20 lůžky.  „Komplexní péči poskytuje tým až 15 lékařů a 15 zdravotních sester, klinický psycholog, 2 speciální pedagožky, dokumentační pracovnice, 3 sanitářky a 6 elektrofyziologických laborantek,“ popisuje současná primářka ODN FNO MUDr. Hana Medřická, MBA.

Oddělení dětské neurologie založilo několik specializovaných center. A to například: Centrum pro epilepsie u dětí, pro léčbu spasticity, nervosvalových onemocnění, demyelinizačních onemocnění anebo centrum pro poruchy spánku a bdění. „Možnosti diagnostiky a moderní léčby neurologických onemocnění jsou dnes na vysoké úrovni, která významně ovlivňuje kvalitu života pacientů a jejich rodin,“ uvádí primářka Hana Medřická.

ODN je akreditovaným pracovištěm pro obor dětské neurologie. Jeho zástupci působí na Lékařské fakultě Ostravské univerzity. Aktivity oddělení kromě toho pokračují ve vědecko-výzkumné a pedagogické oblasti, přednáškové činnosti v tuzemsku i zahraničí a také v grantech. „To vše by bez multidisciplinární spolupráce nebylo možné. Celý náš tým dává do profese kus svého života,“ uzavírá současná primářka ODN.