28.08.2024

Přednosta Chirurgické kliniky FNO a LF OU přijal členství v novém mezinárodním tréninkovém centru univerzitní nemocnice v Šanghaji

Přednosta Chirurgické kliniky FNO a LF OU přijal v těchto dnech nabídku šanghajské univerzitní nemocnice (Fudan University Shanghai Cancer Center), aby se stal členem jejich nového mezinárodního tréninkového a vzdělávacího centra (Shanghai International Colorectal Surgery Training and Exchange Center). Zástupci toho centra pro vzdělávání lékařů specializujících se na onkochirurgii oslovili doc. MUDr. Lubomíra Martínka, Ph.D. na základě jeho přednáškového bloku, který měl v univerzitních nemocnicích v Šanghaji a Pekingu před téměř rokem.

Docent Martínek patří k předním odborníkům na miniinvazivní (laparoskopickou a robotickou) kolorektální chirurgii. Vedení šanghajské univerzitní nemocnice by jej, jako jediného středoevropana, mělo rádo ve svém školícím týmu. „Tréninkové centrum, které tam začátkem září slavnostně otevírají, by mělo vzdělávat zprvu čínské chirurgy, ale později i chirurgy z celého světa, kteří se věnují stejné specializaci jako já. Byla mi nabídnuta pozice senior trainer, tedy jakéhosi vedoucího výcviku. K některým kurzům se budu moci připojovat online, a na některé budu muset přijet osobně. Přesný harmonogram ale zatím nemám,“ popsal nabídku docent Martínek.

Ví, že kromě něj vedení šanghajské nemocnice, která je srovnatelná s předními evropskými institucemi, oslovilo ještě lékaře z Portugalska, Japonska a Jižní Koreje. „Během své návštěvy tam jsem poznal, že přizváním odborníků ze zahraničí chtějí posunout kvalitu a erudici svých lékařů, kteří mají k dispozici nejmodernější vybavení. Ročně tady jen v oblasti tlustého střeva a konečníku provedou přes 5 tisíc výkonů, což je číslo obtížně představitelné v evropských poměrech,“ doplnil přednosta Martínek.

Působení našeho elitního chirurga v Číně přivítal s respektem také ředitel FN Ostrava MUDr. Jiří Havrlant, MHA. „Kolega Martínek patří k uznávaným, a hlavně vysoce erudovaných lékařům naší nemocnice. K významné pozici v mezinárodním školícím centru mu samozřejmě upřímně blahopřejiOpravdu si to zaslouží.“